Teklif! Promosyon 2024 takvim yılı içerisinde tüm ürünlerimiz ücretsiz! Hemen Başvur
01. Rezervasyon Yönetimi

Oda Check IN Butonu

Öğretmenevi Yönetim ve Online Rezervasyon programında, konaklama modülünde konaklama kaydı oluşturmak için, üst tarafta ÖYS logosuna tıklayıp "Dashboard" ekranına geliniz. Bu ekranda tüm odaların kutucuklar halinde listelendiğini göreceksiniz.
Yeni rezervasyon kaydı oluşturmak için, odanın ortasında ki + ikonuna tıklayıp "Yeni Rezervasyon" sayfasına geliniz. Açılan formda, Oda numarası ve giriş tarihi otomatik olarak çalışma gününe göre seçilmiş olarak göreceksiniz. "Çıkış Tarihi", "Konuk Sayısı" ve "Oda Kapatma" ayarını seçtiğinizde aşağıya konukları tanımlayabileceğiniz bir form gelecektir.


Rezervasyon Kaydi

Yukarıdaki formu doldururken, "Cinsiyet" seçiminin hemen yanında bir seçenek yer almaktadır. Kaydı yaptığımız konuk hemen konaklamaya başlayacaksa yani Check IN işlemi gerçekleştiriliyorsa "Normal" seçeneğini seçiniz. Eğer henüz konuk giriş yapmamışsa "Rezervasyon" seçimini yapınız. Tarife seçimi yaptıktan sonra günlük konaklama ücretinin konaklama tutarını otomatik olarak hesaplayacaktır.


Formda gerekli alanları doldurduktan sonra "Kaydet" butonuna basarak, ilgili kayıtları gerçekleştirebilirsiniz. Bu kayıttan hemen sonra, ilgili rezervasyonun detay sayfasına otomatik olarak geçiş yapılacaktır.


Rezervasyon Detay

- Dip Notlar

Rezervasyon kaydı oluştururken, cinsiyet ve tarife seçimini dikkatlice yapınız. Eğer oda paylaşımlı ve öğretmenevi online rezervasyon sisteminde rezervasyona açıksa cinsiyet çakışması yaşanabilir. Ayrıca, bakanlıkca talep edilen raporlarda tarife raporları bu verilerden yola çıkarak hazırlanmaktadır.


Eğer oda kapatma yapılacaksa, ilk sorgu ekranında oda kapatma seçeneğinin aktifleştirilmesi gerekmektedir.
Ayrıca, paylaşımlı konaklama olmadığını belirtmek CheckIN işlemlerinde olabilecek hataların da önüne geçmektedir.

Check IN Butonu

Otel Dashboard ekranında ilgili oda kutucuğunda ki konuk ismine tıklayıp rezervasyon detaya gidin.
Açılan sayfada, konukların listesini göreceksiniz. İlgili konuğun olduğu satırda "CheckIN" Butonuna tıklayıp, açılan pencerede işlem onayı sağladığınızda ilgili kaydın CheckIN işlemini tamamlamış olacaksınız.


Check In Onay Ekranı

Otel Dashboard ekranında ilgili oda kutucuğunda ki konuk ismine tıklayıp rezervasyon detaya gidin.


Sayfada yer alan konuk listesinin hemen altında "Yeni Konuk" eklemeniz için oluşturulmuş bir form göreceksiniz. Bu formu doldurarak mevcut bir rezervasyon içerisine konuk kaydı sağlayabilirsiniz

Rezervasyona Git

Ek Konuk Kaydı
Açılan sayfada, konukların listesini göreceksiniz. İlgili konuğun olduğu satırda "CheckIN" Butonuna tıklayıp, açılan pencerede işlem onayı sağladığınızda ilgili kaydın CheckIN işlemini tamamlamış olacaksınız.


Bu yöntem ile "Paylaşımlı Rezervasyon" sağlayabilir veya sonradan gelen konukları ilgili konaklamaya dahil edebilirsiniz.

Konaklayan müşterilerimizin Check Out işlemini gerçekleştirmek için, ilgili konaklamaya ait tahsilatların tamamlanmış olması gerekmektedir. Tahsilat işlemleri için lütfen bu sayfada ki Tahsilat Yönetimini kontrol ediniz. İlgili tahsilatları tamamladıktan sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Otel Dashboard ekranında ilgili oda kutucuğunda ki konuk ismine tıklayıp rezervasyon detaya gidin.


Check Out Buton

Yukarıda yer alan fotoğrafta ki gibi konukların listesini göreceksiniz. Tabloda ilgili konuğun yer aldığı satırın sonunda Check Out butonuna tıklayıp, açılan pencerede onay vererek konuğun çıkışını sağlayabilirsiniz.


Check Out Onay

Check Out işleminden sonra aşağıdaki gibi konuğun yanında "Çıkış Yapıldı" etiketi gelecektir.

Çıkış Yapıldı

- Dip Notlar


Erken çıkış yapacak bir konuk olduğunda, eğer tahsilatları tamamlanmamış ise, Tahsilat yapmadan önce çıkış tarihini geriye aldıktan sonra tahsilat yaparak, çıkış sağlanabilir. Çıkış tarihini geriye almak için ilgili tabloda yer alan tarihin üzerine tıklayıp açılan pencereden güncelleme yapabilirsiniz.


Check Out Tarihi Güncelle

Eğer tahsilat işlemleri daha önce tamamlanmış ise, "Check Out" butonuna bastığınızda aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Burada size iki farklı seçenecek sunacaktır. İadeli CheckOut butonuna tıkladığınız zaman, konaklamadığı gecelere ait olan ücreti hesaplayıp vardiya giderlerine ilgili açıklamayı otomatik olarak oluşturarak gider kaydı gerçekleştirecektir. Fakat Normal Check Out butonuna basarsanız, direkt olarak çıkışını sağlayacak ve herhangi bir gider/iade kaydı oluşturmayacaktır.


İadeli Check Out

Konuk Yönetimi
Konaklama modülünde; mevcut konukların odalarını değiştirebilir, konuk bilgilerini düzenleyebilir, mükerrer kayıt olarak işaretleyebilir (Kayıt silme) ve daha bir çok işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için, ilgili rezervasyon detayına geldikten sonra konuğun isminin hemen solunda ki "Konuk Menüsü" butonuna basıp ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz.

Oda Değiştir : Konuğu başka bir odaya taşımak için bu ekran kullanılır. Aktarmak istediğiniz odayı seçtikten sonra onay vermeniz gerekmektedir. Hedef oda müsait ise, taşınma işlemi tamamlanacaktır. Hedef odada mevcut bir konaklama varsa, ve oda kapatma seçeneği aktif değilse mevcut rezervasyona paylaşımlı olarak dahil edecektir. Eğer Oda Kapatma aktif ise sistem uyarı verip işlemi durduracaktır.


Konuk Bilgilerini Düzenle : Konuk bilgilerinde hatalı veri girişi yapıldığında bilgileri düzenlemek için bu ekran kullanılmaktadır. Menüden ilgili seçimi yaptıktan sonra konuğun kişisel bilgilerini düzenleyebilirisiniz.


Konuk Değiştir : Mevcut bir rezervasyondaki bilgileri yeni bir konuk bilgisiyle değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin, toplu rezervasyon ekranında farklı odalar ve farklı tarihler seçerek ön rezervasyon oluştururken, sadece tek bir konuk bilgisi girilir. Bu durumda, tüm odalarda aynı konuk ismi yer alır.
Ancak "Konuk Değiştir" seçeneği, Check-IN işlemi sırasında konuk değişikliği yapabilmenizi sağlar. Önceden tahsilat yapılmış bir konaklama kaydı varsa, bu yöntem kullanıldığında tüm tahsilatlar ve diğer veriler yeni konuğa taşınır. Yani, mevcut rezervasyondaki konuk bilgilerini güncelleyebilir ve yeni bir konuğa ilişkin bilgileri kaydedebilirsiniz.


Tahsilat Kayıtları : "Tahsilat Kayıtları" ekranı, konaklamaya ait yapılan tahsilatlara erişebilmenizi ve yönetebilmenizi sağlar. Bu ekranda doğrudan tahsilat kayıtlarına ulaşabilir veya tahsilat işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Mükerrer Kayıt : "Mükerrer Kayıt" seçeneği, hatalı işlemlerde veya iptal edilen ön rezervasyon kayıtlarında kullanılır. Bu seçenekle seçtiğiniz konaklama kaydı silinir ve bu işlem kullanıcı loglarında saklanır. Ancak, konaklamaya ait bir tahsilat kaydı varsa işlem hata mesajı vererek durdurulur. Bu durumda, tahsilat iadesi elden yapılıyorsa, önce tahsilat kayıtlarından tahsilat kayıtlarını silip daha sonra mükerrer kayıt olarak işaretlemeniz gerekmektedir.


Fatura Oluştur : Bu ekran saniyeler içerisinde e-Fatura oluşturmaya olanak sağlamaktadır. Fatura içerisine tüm bilgileri ve konaklama ücretini otomatik çekmektedir. Ayrıca, vergi hesaplmalamarı da sistem tarafından otomatik yapılamaktadır. Dilerseniz bu ekranda bilgileri değiştirir veya güncelleyebilirsiniz.

Konaklama modülünde, mevcut bir konuğun giriş tarihini, çıkış tarihini ve günlük fiyatını güncellemek çok kolaydır. İşlemleri şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:


1. Giriş tarihini güncellemek için, rezervasyon detay sayfasında konuk listesinde ilgili kaydın giriş tarihini gösteren alana tıklayın. Açılan ekranda yeni giriş tarihini girin ve kaydet butonuna basın.

2. Çıkış tarihini güncellemek için, konuğun bulunduğu satırdaki çıkış tarihine tıklayın. Açılan ekrandan yeni çıkış tarihini belirleyin ve kaydedin. Sistem, tarih değişikliklerinde yeni tarihlerin çakıştığı bir rezervasyon olup olmadığını kontrol eder. Eğer çakışma yoksa, işlem başarılı bir şekilde tamamlanır. Ancak, çakışma varsa hata mesajı alırsınız ve işlem durdurulur.


Konaklama ücreti günlük olarak belirlenir ve değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Konuğun bulunduğu satırdaki günlük ücretin yazdığı alana tıklayın.

2. Yeni günlük ücreti girin ve kaydet butonuna basın. Böylece günlük ücret güncellenecektir.


Ayrıca, aylık ücret tarifesi kullanan kurumlara kolaylık sağlamak için, aynı tabloda yer alan Toplam Ücret alanına tıklayabilirsiniz. Açılan ekrana toplam ücreti girebilirsiniz. Örneğin, 30 günlük bir konaklamaya 2500 rakamını girdiğinizde sistem otomatik olarak günlük hesaplamayı yapacak ve gerekirse rakamları yuvarlayacaktır.