Teklif! Promosyon 2024 takvim yılı içerisinde tüm ürünlerimiz ücretsiz! Hemen Başvur
02. Stok Yönetimi

Stok grupları, ürünlerin sınıflandırılması veya satılmış ürünlerin kategorize edilmesi için kullanılan bir araçtır. Stok grupları, büro yönetim programında ürünleri daha kolay yönetmek ve aramak için kullanılan bir yapıdır.

Stok gruplarını yönetmek için aşağıdaki adımları>izleyebilirsiniz:

1.Büro yönetim programında "Stoklar" sekmesine tıklayın. Bu adımla, stok yönetimi ile ilgili işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir sayfaya erişeceksiniz.

2.Stoklar sayfasında, alt menüde "Stok Grupları" butonuna tıklayın. Bu butona tıkladığınızda, Stok Grupları Listesini görüntüleyebilirsiniz.

3.Stok Grupları Listesi sayfasında, sağ tarafta bir stok grubu oluşturabilirsiniz. Stok adını girerek "Yeni Stok Grubu" oluşturabilirsiniz. Bu adım, yeni bir stok grubu oluşturmanızı sağlayacak ve bu grup sol taraftaki "Stok Grupları" listesine eklenmiş olacaktır.

Stok grupları, büro yönetim programında stoklarınızı daha iyi organize etmenize yardımcı olacak ve işletmenizin stok yönetimini daha etkili hale getirecektir.


Stok Grupları

Stok gruplarıyla ilgili işlemleri yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1."Stok Grupları" listesinde, her stok grubunun yanında dört adet işlem görünmektedir: Stokları Aktar, Gruba Ait Stokları Görüntüle, Grubu Düzenle, Grubu Sil.

2."Stokları Aktar" ikonuna tıklayıp, seçtiğiniz bir stok grubunun stoklarını başka bir gruba aktarabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle stokları aktarmak istediğiniz grubu seçin. Ardından, aktarmak istediğiniz hedef grubu seçin ve işlemi kaydedin. Bu sayede stoklar bir gruptan diğerine taşınmış olur.

Stokları Aktar

3."Gruba Ait Stokları Görüntüle"ikonuna tıklayıp, seçtiğiniz bir stok grubuna ait stokları listeleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde, seçtiğiniz grupla ilişkili olan tüm stokların bir listesini görebilirsiniz.

Stoklar Listesi

4."Grubu Düzenle" ikonuna tıklayıp, oluşturduğunuz bir stok grubunu düzenleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilgili grubu seçin ve açılan sayfada grup adını düzenleyin. Ardından, yapılan değişiklikleri kaydedin.

Stok Grubu Düzenle

Stok Grubu Düzenle

5.Bir stok grubunu silmek istediğinizde, "Grubu Sil" ikonuna tıklayın. Ancak, dikkat edilmesi gereken nokta, gruba ait stok kayıtlarının bulunduğu durumlarda bir uyarı alacaksınız ve silme işlemi gerçekleştirilmeyecektir. Bu durumda, önce ilgili stokları başka bir gruba aktarmalısınız veya stokları silmelisiniz, ardından stok grubunu silebilirsiniz.


Stok işlemlerini yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1.Büro yönetim programında üst sekmede "Stoklar" sekmesine tıklayın.

2.Ardından "Stok Listesi" butonuna tıklayıp stokların listesini görüntüleyin. Bu listede her bir stok için stok adı, stok grubu, barkod ve adet gibi bilgileri görebilirsiniz.

3.Yeni bir stok oluşturmak için, liste üzerinde sağ üst köşede bulunan "Yeni Stok" butonuna tıklayın. Açılan "Yeni Stok Kaydı" formunda, stok adı, stok grubu, alış fiyatı, birim fiyatı gibi bilgileri doldurun. Ardından, doldurduğunuz bilgileri kaydedin. Bu şekilde yeni bir stok kaydı oluşturmuş olursunuz.

4.Not: Satış faturalarında "Stoksuz Satış" butonu aktif değilse ve bir ürünün stokta hiçbir adeti kalmamışsa, sistem hata mesajı verecektir. Bu durumda, stok adetlerini güncellemek veya ürünü stoka eklemek gerekebilir.

Stok Kaydı Oluştur

Stok Düzenleme

5.Stok düzenlemek istediğinizde, "Stok Düzenle" ikonuna tıklayın. Bu işlemle birlikte ilgili stokun bilgilerini (stok adı, stok grubu, alış fiyatı, birim fiyatı vb.) düzenleyebilirsiniz. Değişiklikleri yapın ve kaydedin.


6.Bir stok kaydını silmek istediğinizde, "Stok Sil" ikonuna tıklayın. Bu işlemle birlikte ilgili stok kaydı silinecektir.

Bu adımları takip ederek, stoklarınızı yönetebilir, yeni stoklar oluşturabilir, stok bilgilerini düzenleyebilir ve gerektiğinde stok kayıtlarını silebilirsiniz. Stokların doğru bir şekilde kaydedilmesi ve güncellenmesi, envanter yönetimi ve stok takibi açısından önemlidir.